Ráda přirovnávám cvičení ke každodenním aktivitám jako je čištění zubů nebo základní hygiena (např. sprchování). Tyto činnosti jsme si osvojili a nezamýšlíme se nad tím, zda je aktivita nezáživná a nudná, ale víme, že je nutná a stala se pro nás samozřejmostí. Žijeme v době, kdy statická zátěž převažuje nad zátěží dynamickou. Vzhledem k pandemii, kterou si procházíme, to bude stále větší trend. Proto je nejvyšší čas pochopit, že pokud se chci dožít AKTIVNÍ dospělosti a stáří bez bolestí, je nutné začít cvičit. Pro udržení správného držení těla a života bez bolesti stačí pár minut denně. Není potřeba zvedat činky a trávit hodiny denně na karimatce ve vlastním potu a extrémně se namáhat. Osvojit si po domluvě s fyzioterapeutem nebo trenérem např. 4 cviky a začít je pravidelně cvičit, je ta nejlepší a nejideálnější prevence. Samozřejmě, pokud je mým cílem zhubnout nebo vyrýsovat tělo, toto stačit nebude. Mluvím zde pouze o zdravotním nebo rehabilitačním cvičení.
Inspirovat se můžete také našim ONLINE cvičením na našem webu (obrázek).
Prevence bolestí pohybového aparátu
Ráda bych se s vámi podělila o zkušenosti z praxe. Bolesti zad se u mých klientů odstranily nejrychleji, když si vytvořili rituál cvičení, který prováděli pravidelně jednou za den. Samozřejmě, když už leželi na karimatce, uváděli, že cvičili častokrát i více cviků. Ale vždy dodržovali 3 cviky zvolené individuálně, které jim zabraly 5 minut. Když to přirovnám ke sprše, také je v podstatě jedno, zda jste v ní 5 minut nebo 20. Důležité je, že do ní jdete.
Osobně se mi tyto opakované denní rutiny provádějí nejlépe vždy ráno, kdy mám svých 8 minut cvičení a poté večer. Když se mi nechce, vynechám, když se mi chce, cvičím půl hodiny, někdy jen 10 minut. A nemám žádné obtíže. Když jsem toto nepraktikovala, trpěla jsem bolestmi zad a jinými drobnými obtížemi pohybového aparátu. Stejně je to i u klientů, kteří pokyny dodržují. Ne každý je “ranní” ptáče a cvičit se doporučuje nejdříve hodinu po probuzení, proto si každý z nás volí vyhovující čas sám.
Rodiče malých dětí, apeluji na vás. Máte velký vliv na vaše děti a možnost ukázat, že pohyb patří k životu. Ano, je to těžká dřina, ale vyplatí se. Osobně si nemyslím, že bychom celé dny v budoucnu jen chodili, lovili, sbírali ovoce nebo různé plody a běhali lesem. Moderní doba přináší hodně statiky a statického zatížení. Proto začněme děti učit návykům k pohybu. Nemusí běhat maratóny, hodiny cvičit, být vrcholovými sportovci, dokonce ani pohyb nemusí milovat nebo k němu inklinovat, ale je to nezbytná součást zdraví.
Prosím, nezapomínejme zařazovat cvičení mezi základní hygienu zdraví.
Více informací nebo cviků pro inspiraci najdete na našem IG profilu @upsl_praha nebo facebooku.
Autor: Ústav preventivního a sportovního lékařství
Pozn.: Tyto články prezentované fyzioterapeuty z Ústavu preventivního a sportovního lékařství jsou pouze informativní a slouží pacientům k porozumění daného problému. Témata jsou velmi zjednodušená pro lepší srozumitelnost široké veřejnosti. Nenahrazují lékařské či fyzioterapeutické vyšetření. Vaše potíže doporučujeme vždy konzultovat s lékařem nebo fyzioterapeutem.